Resultat utställning 20170916

Officiell

 

BIS Valp 4-6 mån

1 Collie LH Coolhunt´s Just Like Heaven Äg.Kent Kagegrén Ekenäsjön

2 Austarlioan Shepherd O´Mullan´s Elected Ice Cream Äg. Nina Öberg & Sandra Wesa Härryda

 

BIS Valp 6-9 mån

1 Collie LH Baltimoor The Velvet Äg. Susanne Bengtsson Vimmerby

2 Austarlian Shepherd Östra Gerda Sweet Alabama Äg. Sanna Hultqvist Vimmerby

 

BIS Veteran

  1. Vit Herdehudn Rolling Dog´s Holy Gandalf Äg. Elisabet´Söderström Värmdö

  2. Tervueren Hexen House Whyakin Äg. Marion Hellström Tranås

  3. Collie LH Hammarhöjdens Paganize Passion Äg. Kent Kagerén Ekenässjön

  4. Australien Shepherd Dragonora Shasta King Cor Äg. Carina Johansson Aneby

 

Best In Show

  1. Austalian shepherd Roses And Dreams Blowing Stardust Äg. Sandra Wesa Vallda

  2. Rottweiler Zuma´s Rocco Barocco Äg Jenny Vidar Linköpng

  3. Schäfer NH Svartågårdens Lennon Äg. >Marianne & Per-Anders Palmeer Tranås

  4. Colli LH Runnerway Afrodite Äg. Katarina Näslund Surahammar

Bästa Avelsgrupp

Schäfer Svartågårdens Kazandra Äg. Marianne & Per-Anders Palmeer Tranås

Bästa uppfödargrupp

Schäfer LH Kennel Svartågården Äg. Marianne & Per-Anders Palmeer Tranås

 

Resultat Inofficiella utställninge

BIS valp 4-6 mån

 

1 Schapendoes Chappers Freedom Äg. Anna Karlsson Tranås

2 Dvärgschnauzer, Svart & Silver Lakej´s Zacke from The Meadow Äg Monica Hornbrink Tranås

3 Tax KH Dvärg K´Ke Asterias Eliseys Runa Äg Veronica Olsson Älghult

4 Curly Coated Retriever Rackarells Modesty Blaise Äg. Sandra Lindström Eksjö

 

BIS valp 6-9 mån

  1. Lhasa Apso Tempel Fontana´s Santa Baby Äg. Veronica Olsson Älghult

  2. America Akita Noven´s Wizard Äg. Lennart –johansson Vessingebro

  3. Boston Terrier Oelandica´s Zubin Metha Äg. Mikael Rydén Jönköping

  4. Grandenspitz Coroy Äg. Rose-Marie Svensson Borensberg

 

BIS veteran

  1. Pomeranian Moonhaven Wanna B Cute Äg.Carina Nilsson Forserum

  2. Tax KH Dvärg K´Ke Asterias Pyrrha Äg. Veronica Olsson Älghult

  3. Golden retriever Golden Edition´s Treanmarker <äg. Gungerd Johansson Jönköping

 

BEST IN SHOW

  1. Lhasa Apso Make-My-Day Äg Veronica Olsson Älghult

  2. Pomerainian Moonhaven Wanna B Cute Äg. Carina Nilsson Forserum

  3. Cocker spaniel Cockernest cactus Äg. Katarina Rodell & Pernilla Blesin Motala

  4. Rhodesian Ridgeback Ulon-Hills Leo The v I Faro Äg. Anette Fröstberg Jönköping

 

Barn Med Hund

Estell Kennemark med Laika Borzoi